Objawy awarii układu hamulcowego
Bez sprawnych hamulców nie ma mowy o bezpiecznej jeździe. Z tego względu żaden kierowca nie powinien ignorować niepokojących dźwięków i innych objawów towarzyszących hamowaniu.
Jak rozpoznać awarię układu hamulcowego?
Najczęstsze usterki ze strony układu hamulcowego dotyczą tarcz i klocków hamulcowych. To elementy eksploatacyjne, które prędzej czy później ulegają zużyciu. Do objawów ich awarii można zaliczyć m.in.:
- wibracje i stukanie tarcz podczas hamowania;
- zapalenie się kontrolki układu hamulcowego na desce rozdzielczej;
- zapach spalenizny unoszący się z samochodu;
- znaczące nagrzewanie się felg podczas jazdy;
- odgłosy tarcia podczas hamowania;
- konieczność częstego uzupełniania płynu hamulcowego.
Oczywiście, serwis układu hamulcowego może być konieczny także w innych przypadkach. Nie tylko tarcze i klocki ulegają awariom - mogą one dotyczyć także hamulca ręcznego, pompy, przewodów hamulcowych lub układu ABS. W każdym przypadku, kiedy podczas hamowania autem zaczynają dziać się niepokojące, nietypowe rzeczy, warto zgłosić się do profesjonalnego serwisu.
Jak wybrać odpowiedni serwis układów hamulcowych?
Sprawny układ hamulcowy jest niezwykle istotny z punktu widzenia bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Z tego względu na jego naprawie absolutnie nie można oszczędzać. Warto wybierać wyłącznie profesjonalne serwisy układów hamulcowych. Co równie istotne, nie należy stawiać na tanie, kiepskiej jakości zamienniki, kiedy konieczna okazuje się wymiana części. Warto również pamiętać o tym, że uszkodzenie jednego z elementów układu może w krótkim czasie doprowadzić do kolejnych usterek. To znacznie zwiększa koszta naprawy, dlatego ze względu na bezpieczeństwo i dla zaoszczędzenia pieniędzy nie warto bagatelizować żadnych oznak awarii.