Omawiamy zalety i wady klimatyzacji samochodowej
Klimatyzacja samochodowa – nie tylko latem
Oczywiście, jak już wcześniej wspomniano, głównym celem klimatyzacji samochodowej, jest zapewnienie optymalnej temperatury powietrza w kabinie w upalne, letnie dni. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że klimatyzacji należy używać również na przełomie jesieni i zimy, kiedy różnica temperatur panujących na zewnątrz i wewnątrz pojazdu, jest tak wysoka, że przyczynia się do parowania szyb. Na tym przykładzie można łatwo zauważyć, że klimatyzacja samochodowa ma na celu nie tylko zwiększenie komfortu jazdy, ale również jej bezpieczeństwa.
Maksymalny komfort jazdy
Do największych zalet klimatyzacji samochodowej zaliczyć należy swobodną możliwość regulacji temperatury w kabinie pojazdu. Utrzymanie odpowiedniej wartości sprawia, że podróż jest mniej męcząca i o wiele bardziej komfortowa. Dodatkowo, dzięki klimatyzacji możliwe jest utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz samochodu, co skutecznie wpływa na polepszenie samopoczucie kierowcy oraz podróżujących z nim osób.
Wady
Posiadanie klimatyzacji samochodowej wiąże się niestety z koniecznością ponoszenia dodatkowych
kosztów eksploatacyjnych. Aby instalacja działała sprawnie i nie szkodziła zdrowiu należy ją odgrzybiać min. raz lub dwa razy na rok. Ponadto kierowca musi ją regularnie nabijać specjalnym czynnikiem chłodzącym, co również wiąże się z kolejnymi opłatami. Nie jest natomiast prawdą, jakoby uruchomiona klimatyzacja samochodowa przyczyniała się w znacznym stopniu do większego zużycia paliwa. Nowoczesne układy jedynie minimalnie wpływają na obciążenie silnika, a co za tym idzie prowadzą do marginalnego wzrostu spalania.