Pompa wspomagania. Kiedy wymaga regeneracji?
Niewielu kierowców pamięta już, jak to jest parkować samochód bez wspomagania kierownicy. Rozwiązanie to znacząco poprawia komfort korzystania z pojazdu, jest jednak też dodatkowym elementem, który może ulec awarii. Często w układzie psuje się pompa. Warto wiedzieć, jakie są pierwsze objawy awarii, by jak najszybciej wybrać się do warsztatu.
Objawy awarii
Na szczęście awarie pompy wspomagania kierownicy dają raczej wyraźne i jednoznaczne sygnały. Kierowcy najczęściej dostrzegają problem, gdy skręcanie kierownicy zaczyna wymagać więcej siły (jednak kierownica pracuje lżej przy wyższych obrotach), a podczas niego słychać charakterystyczne wycie. Czasami dodatkowo można zaobserwować wycieki płynu hydraulicznego, lub też pianę w zbiorniczku wspomagania.
Regeneracja czy wymiana?
Uszkodzoną pompę można oczywiście wymienić na nową. Zakup nowej oryginalnej części to jednak naprawdę spory wydatek. Z kolei decyzja o zakupie części używanej może być ryzykowna – nigdy nie wiemy, przez co przeszła dana część i jak długo jeszcze popracuje. Ryzykiem jest też wybór zamiennika. Niestety, na rynku jest wiele nieoryginalnych części samochodowych, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Może okazać się, że po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów pompę znów będziemy musieli wymieniać na nową. Dlatego zawsze warto rozważyć regenerację pompy w doświadczonym serwisie. Regeneracja pompy wspomagania, jeśli zostanie prawidłowo przeprowadzona, zapewni taką pracę układu, jak przy użyciu nowej, oryginalnej części. Regeneracja jest jednak rozwiązaniem o wiele tańszym. Dlaczego zadanie to powinno być zlecone doświadczonym specjalistom? Ponieważ wymaga między innymi bardzo precyzyjnego szlifowania bieżni. O sukcesie regeneracji mogą przesądzić dosłownie mikrometry spiłowanego materiału. Specjaliści usuną z pompy brud, wymienią też uszczelnienia, łożyska i zużyte tuleje. Uszkodzona pompa wspomagania nie tylko znacząco obniża komfort jazdy, ale może też wpływać na jej bezpieczeństwo. Dlatego wtedy, gdy zacznie dawać niepokojące objawy, nie należy zwlekać z wizytą w warsztacie.